VİZYONUMUZ

GAP Bölgesi ve ülkemizin topraklarında yetişen, yüzyıllardır insanımıza şifa kaynağı olan bitki ve meyvelerden organik ve iyi tarım uygulamalarından elde edilmiş ürünleri, sağlıklı ortamlarda ve ISO 22000 (HACCP) standartlarında işleyip, kaliteli ürünler talep eden tüketicisine ulaştırmayı kendisine vizyon olarak belirleyen GAPNATURA’nın kuruluş hikayesi, tohumun toprağa düştüğü tarihte başlar...

NAR EKŞİSİ NEDİR?

Gap Bölgesi ve özellikle Şanlıurfa çevresinde, firmamızın denetiminde üretim yapan seçkin çiftçilerin, uzun yıllar verdiği emek ve titizlikle yetiştirilen kaliteli nar meyvelerinden elde edilir. Büyük bir özenle dalından toplanan narlar yıkama, seçme ve ayıklama işlemlerinden geçirilir. Otomatik makşinelerle kabuk ve saplarından ayrılan daneler hidrolik pres ile sıkılarak ham meyve suyu elde edilir.

İçerisindeki tortu vb. maddeler filtrasyonla uzaklaştırılarak son teknoloji ile el değmeden üretilen bu nar suyunun içerdiği suyun belirli bir miktarı depolama ve taşıma kolaylığı, muhafaza yeteneğinin arttırılması ve istenilen son ürün özelliklerinin sağlanması için film evaporatörde alınır (buharlaştırma) ve çözünür kuru madde oranı yüzde 65'in üzerine çıkarılır. Belirli bir kıvamda konsantre hale gelen nar suyu artık nar ekşisi olmuştur.

İçerisinde hiçbir kimyevi katılmadan ambalajlanıp satışa sunulur.